09177296383 مهندس علیرضا همایون

تعمیر غلطک در شیراز

تعمیر غلطک در شیراز
غلطک (غلتک یا Roller ) در صنایع مختلف دارای کاربردهای متعددی اعم از فشرده کردن یا فشرده سازی، کوبیدن خاک، متراکم سازی، کوبیدن خاک، هموار کردن، مسطح کردن و صاف کردن خاک و … می باشد.

تعمیر غلطک

غلطک ها را میتوان به موارد زیر دسته بندی کرد؛

 1.  غلطک های پاچه بزی (Tamping foot Rollesr)
 2. غلطک های شبکه ای (Grid or Mesh Rollers)
 3. غلطک های ارتعاشی (Vibratory Rollers)
 4. غلطک های فولادی صاف (Smooth steel Drum Rollers)
 5. غلطک های پنوماتیک یا چرخ لاستیکی (Pneumatic Rollers)
 6. غلطک های کفشک دار (Segmented Pad Rollers)
 7.  تراکم کننده های شبه بلدوزر

تعمیر غلطک های پاچه بزی

این غلطک ها یکی از انواع ماشین آلاتی هستند که در راه و شهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. در ساختار این غلطک، استوانه ای به همراه چند پایه بیرون زده وجود دارد. پایه های موجود بر روی این استوانه ها دنده های نسبتا بزرگی را بر روی این غلطک ایجاد می کند؛ که خوب همین دنده ها می تواند کاربرد های خاص خودش را داشته باشد. در ادامه به تاثیر این دنده ها بر روی سطح خاک خواهیم پرداخت.

تعمیر غلطک های چرخ لاستیکی

یکی از انواع جدید این غلطک ها که به سبب ساختار و مدل و حتی کاربردشان در میان مهندسان بسیار محبوب است، همین غلطک های چرخ پلاستیکی هستند. از این غلطک ها به منظور متراکم کردن خاک هایی عمیق استفاده می شود. اما این غلطک ها بر روی شن و ماسه تمیز تاثیر خیلی کم تری دارند.

برای متراکم کردن خاک های رسی به وسیله این نوع از غلطک ها باید با فشار پایین اقدام کرد. از جمله از مواردی که می توان از این غلطک ها استفاده کرد، می توان به متراکم کردن بستر و اساس فرودگاه ها و خاکریز سد ها اشاره کرد. غلطک های پلاستیکی همچنین برای انجام کار های پایانی آسفالت خیابان استفاده می شود. سطح این غلطک ها مسطح بوده و با حرکت بر روی زمین، با فشار هوا خاک را متراکم می سازد.

این غلطک ها می توانند به دو شکل وجود داشته باشند. این غلطک ها یا مسطح هستند و بر روی زمین حرکت می کنند و یا ممکن است که آنها به سبب یک ماشین دیگری بر روی زمین کشیده بشوند. این غلطک ها ممکن است تا چرخ های کوچک و یا حتی بزرگی داشته باشند.

اما با پرداختن به کاربرد این غلطک ها وقت آن رسیده است که به ویژگی های این نوع از غلطک ها بپردازیم.

ویژگی های غلطک های چرخ پلاستیکی

از جمله از ویژگی های این غلطک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تراکم یکنواخت خاک
 •  سیستم اتوماتیک باد چرخ ها
 •  امکان افزایش وزن دستگاه
 •  موتور قدرتمند Deutz به همراه دو عدد هیدروموتور
 •  روش استفاده از غلطک های چرخ لاستیکی
 •  سیستم های مختلف ترمز
 •  و …

تعمیر غلطک شبکه ای

غلتک های شبکه ای معمولاً از یک استوانۀ شبکه‌ای که به یک تراکتور وصل است تشکیل می‌شود. البته بعضی از انواع آن نیز به‌صورت یکپارچه با موتور محرک وجود دارد. این غلتک ها با سرعت نسبتاً زیاد قادر به کار بوده و در حین کار، خاک را پراکنده نمی‌کنند. این غلتک ها برای خردکردن قطعات کلوخۀ خاک‌های چسبنده مناسب می‌باشند. همچنین این غلتک ها برای خردکردن و متراکم‌نمودن سنگ‌های نرم نیز کاربرد دارند.

تعمیر غلطک ارتعاشی

تعمیر غلطک

موادی مثل ماسه، شن و سنگ‌های درشت عکس‌العمل بسیار خوبی در مقابل تراکم تولید شده به‌وسیلۀ ترکیب فشار و ارتعاش از خود نشان می‌دهند. به این منظور برای این نوع خاک‌ها از غلطک های ارتعاشی استفاده می‌کنند. غلطک های ارتعاشی (یا لرزنده) در اندازه‌های مختلف از غلطک کوچک دستی با صفحۀ فلزی لرزان تا غلطک های بزرگ خودرو با استوانه‌های صاف و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. لذا غلطک های ارتعاشی را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

غلطک های کوچک

 1.  غلطک شامل تخماق‌های دستی
 2.  غلطک شامل ویبراتورهای صفحه‌ای
 3.  غلطک شامل ویبراتورهای دستی

غلطک های بزرگ

 1.  غلطک های پاچه‌بزی و ویبراتوری
 2.  غلطک چرخ‌لاستیکی ارتعاشی
 3.  غلطک چرخ‌آهنی صاف ارتعاشی
 4.  غلطک شبکه‌ای ارتعاشی

وزن غلتک های لرزنده  نصف وزن سایر غلتک ها است. سرعت مجاز به نوع خاک و عمق موردنظر برای تراکم به مشخصات غلتک نیز بستگی دارد. علاوه بر تراکم خاک، غلتک های چرخ‌ آهنی صاف ارتعاشی سعی در خردکردن ذرات سنگ نزدیک به سطح را داشته و بنابراین یک سطح صاف ایجاد می کنند. به ‌طورکلی بهترین و باصرفه ‌ترین تراکم به‌وسیلۀ حرکت متراکم ‌کنندۀ لرزه ای در سرعت‌های کم بین ۲٫۴ تا ۴ کیلومتر بر ساعت حاصل می‌گردد. این نکته را در نظر بگیرید که سرعت کم جریان زیادتری از انرژی ارتعاشی را وارد خاک می‌نماید.

تعمیر غلطک های کفشک دار

غلتک های کفشک دار, شبیه غلتک های پاچه‌بزی هستند. فقط به ‌جای پایه ‌های پاچه ‌بزی، صفحات بزرگ فولادی بر روی استوانۀ غلتک سوار شده‌اند. این نوع غلتک ها در حین عمل تراکم اختلال کمتری در سطح خاک ایجاد می‌نمایند.

نوع کارکرد غلطک ها

در غلطک ها برای بهره گیری از مکانیزم بالای حرکتی و قدرت جابجایی مناسب، بجای دیفرانسیل از سیستم هیدرولیک استفاده شده است.
در سیستم هیدرولیک، پره های داخل هیدرو پمپ توسط نیروی موتور (معمولا دیزلی) می چرخد و روغن از طرف مخزن وارد هیدرو پمپ می شود.در هیدرو پمپ، سیال با فشار بالا به سمت هیدرو موتور پمپاژ می شود و نیروی لازم جهت حرکت غلطک تامین می گردد.در زمانی که روغن وارد هیدرو موتور می شود، امکان هدایت غلتلک بوسیله جو استیک توسط اپراتور وجود دارد.

اهمیت حداکثر سرعت در غلطک زنی اصولی

برای استفاده از غلطک های فلزی و حتی پلاستیکی، حداکثر سرعتی در نظر گرفته شده است. مثلا در استفاده از غلطک های چرخ فولادی نباید سرعت ماشین بیشتر از 3 تا 5 کیلومتر بیشتر شود. در صورتی که در استفاده از غلطک های چرخ لاستیکی هم نباید سرعتی بیشتر از 5 تا 8 کیلومتر در ساعت داشته باشید.

دقت داشته باشید جهت غلطک زنی نباید به سرعت تغییر پیدا کند. زیرا تغییر فوری جهت حرکت ماشین اصلا اصولی نمی باشد. به دلیل جلوگیری از جابجایی آسفالت متراکم لازم است تا دقت داشه باشید که تغییر سرعت در این دستگاه ها باید به تدریج اتفاق بیوفتد.

همچنین توجه داشته باشید که تجهیزات سنگینی مثل غلطک نباید بر روی آسفالت تکمیل شده تا زمان سرد شدن کامل قرار بگیرند. چرا که این دستگاه ها آسفالت صاف شده را خراب می کنند.

شما با رعایت تمام موارد نام برده شده در بالا و همچنین با استفاده از رعایت این اصول، غلطک زنی صحیحی خواهید داشت. پس تمام این موارد را به درستی رعایت کنید تا یک کار حرفه ای و تمیز تحویل دهید.

اجزای یک غلطک

تعمیر غلطک

به طور کلی غلطک ها دارای بخش های زیر هستند؛

 1.  موتور مولد انرژی برای حرکت
 2. صفحات سنگین استوانه ‌ای ‌شکل برای ایجاد فشار
 3.  یک زائده برای نصب وزنه به‌ منظور کنترل فشار
 4.  موتور ایجاد کنندۀ ارتعاش
 5.  میلۀ افقی حامل وزنه به ‌منظور ایجاد حرکت لرزه‌ای

 

تعمیر غلطک بوماگ HC100B

یکی از بزرگ ترین شرکت هایی آسیایی در تولید ماشین آلات راه سازی, شرکت بوماگ است. این شرکت به دلیل استفاده از بهترین متریال و بالا نگه داشتن کیفیت محصولات و قیمت مناسب بسیار مطرح است. از بهترین محصولات این شرکت میتوان به غلطک های BW211D-40 1 و HC100B اشاره کرد.

قدرت بسیار بالا موتور این غلتک ها به خوبی می تواند تا سالیان سال به شما کمک کند و پاسخ گوی فعالیت های میدانی باشد. مدل BW211D-40 1 با داشتن قدرت 1320 اسب بخار در هردقیقه بسیار قدرت مند می‌باشد. استفاده از امکانات و سیستم های اضافی در ساخت آن مانند تهویه هوشمند به شما کمک می‌کند تا در حین کار بتوانید به راحتی کار کرده و از آن لذت ببرید.

تعمیر غلطک هپکو

در سال 1351 شرکت هپکو با نام ” Heavy Equipment Production Company” شروع به کار کرد.در ابتدا هدف این شرکت مونتاژ ماشین آلان راهسازی در شهر اراک بود.

بخش از سهام این شرکت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( به اختصار ایدرو) بود و بخش دیگر سهام آن خصوصی بود.در ابتدای فعالیت این شرکت افراد شاغل در آن 300 نفر بودند.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 هیچ خللی بر روند کاری این شرکت به وجود نیامد وهمچنان پر قدرت به کار خود ادامه داد.
در سال های جنگ که تقریبا تمام مشاغل با تاثیر از شرایط حاکم بر کشور دچار افول شده بودند شرکت هپکو همچنان به کار خود ادامه داد و حتی در جبهه های جنگ به عنوان پشتیبان نیروهای نظامی فعالیت میکرد.

در سالهای جنگ با وجود اینکه این شرکت تازه نفس بود و خیلی در زمینه ی فعالیتی خود شناخته شده نبود اما توانست تامین کننده ی ماشین آلات مورد نیاز خطوط دفاعی باشد. به عبارتی دیگر در زمانی که ایران تحت شدیدترین تحریم ها بود و نمیتوانست ماشین آلات سنگین را از خارج از کشور تامین کند, شرکت هپکو با استفاده از مهندسی معکوس اقدام به تولید ماشین آلات مورد نیاز کرد.

محصولات تولیدی شرکت هپکو

هم‌اکنون شرکت ماشین آلات سنگین هپکو  به تولید و تأمین تجهیزات، ماشین‌آلات ساخت‌وساز، راه‌سازی، صنعتی، معدنی و کشاورزی می‌پردازد. از جمله تجهیزات و ماشین‌آلاتی که در شرکت هپکو ساخته می‌شوند را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بیل چرخ‌زنجیری و بیل چرخ‌لاستیکی
 • بلدوزر
 • لودر
 • بهکو لودر
 • مینی‌لودر
 • لیفتراک
 • غلتک راه‌سازی
 • گریدر
 • شاول
 • دامپتراک (کمپرسی)
 • لوله‌گذار
 • هال‌تراک
 • کمباین
 • و…..تراکتور

تعمیر غلطک تیراژه QX514

تعمیر غلطک

شرکت تیراژه در زمینه تولید ماشین آلات معدن و عرضه آن در سطح کشور فعالیت دارد. این شرکت در سال 1343 با هدف فعالیت در زمینه های عمرانی و صنعتی تاسیس شد.
شرکت تیراژه در سال 1384 همکاری خود را با شرکت بزرگ Lonking که از برندهای صاحب نام چینی در تولید ماشین‌آلات عمرانی، راهسازی و معدنی است آغاز کرد.

این شرکت تنها شرکتی است که به واسطه ارائه خدمات پس از فروش مناسب، موفق به اخذ لوح برتر حمایت از مصرف‌کننده از سازمان ملی حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شده است.
ماشین های تولیدی این شرکت در پروژه های مختلف راهسازی، راه آهن، تونل سازی، نفت وپتروشیمی مورد استفاده قرار میگیرند.
از محصولات دیگر این شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • انواع لودر ها
 • بیل مکانیکی
 • غلطک
 • بلدوزر
 • گریدر
 • و لیفتراک

از دلایل محبوبیت محصولات این شرکت میتوان به استفاده از سیستم ایمنی هیدرولیکی،فرمان هیدرواستاتیکی ، پمپ هیدرولیکی پرقدرت،گیربکس و اکسل های کم استهلاک اشاره کرد.

تعمیر غلطک CHANGLIN

تعمیر غلطک

شرکت چانگلین یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان ماشین آلات سنگین در کشور چین می‌باشد . ماشین های سنگین تولید شده توسط این شرکت با استفاده از بهترین متریال ساخته می‌شود . البته به دلیل نداشتن نیروی مورد نیاز در کشور چین این شرکت نتوانست پاسخ گوی سفارشات باشد، به همین دلیل تصمیم گرفته است تا تولید و فروش خود را به داخل کشور ایران انتقال بدهد.

این موضوع باعث شده تا بتواند به عنوان یکی از پر فروش ترین شرکت ها در خاور میانه شناخته شود و با داشتن بهترین متریال در ساخت خودرو های خود بتواند به پیشرفت های بسیاری دست یابد.

تکنو صنعت فارس