09177296383 مهندس علیرضا همایون

تعمیر پمپ هیدرولیکی در شیراز

تعمیر پمپ هیدرولیکی در شیراز
پمپ های هیدرولیکی قلب سیستم هیدرولیک شناخته می شوند. در واقع بدون وجود آن ها سیستم از کار می افتد. در یک مدار هیدرولیکی اگر پمپ از کار بیفتد، سایر اجزای سیستم هم دیگر قادر به فعالیت نمی باشند.

پمپ در مدار فشار ایجاد نمی کند و وظیفه تولید و به جریان انداختن مایع مورد نظر ما را به عهده دارد. بنا بر اصل اساسی هیدرولیک صنعتی، پمپ هیدرولیک دبی تولید می کند نه فشار. به عبارت دیگر به کمک موتور های احتراقی، الکتریکی و … پمپ انرژی مکانیکیِ سیستم هیدرولیک تامین می کند.

در واقع در یک سیستم هیدرولیک، فشار نشان دهنده میزان مقاومت به وجود آمده در مقابل خروجی پمپ است. هنگامی که مقاومتی در برابر جریان سیال وجود داشته باشد، فشار در سیستم ایجاد می شود.

تعمیرات پمپ های هیدرولیکی

به طور مثال: زمانی که بار بر روی سیلندر هیدرولیک قرار می گیرد یا موتور هیدرولیکی شروع به کار می کند، در نتیجه اگر بار مقاومی در برابر جریان سیال ایجاد نشود هیچ فشاری ایجاد نخواهد شد. نکته دیگر این است که سیال خروجی پمپ همواره از مسیری که مقاومت کمتری داشته باشد عبور می کند.

پمپ هیدرولیک به دو دسته‌ی جابه‌جایی مثبت و جابه‌جایی غیر مثبت (منفی) تقسیم می‌شوند. پمپ‌های جابه‌جایی مثبت در دسته‌ی پمپ‌های پرکاربرد در صنعت هستند.

انواع پمپ هیدرولیک

۱. پمپ هیدرولیک پیستونی (جابجایی ثابت با متغیر)

۲. پمپ هیدرولیک پره ای

 • پمپ پره ای نامتعادل
 • پمپ پره ای متعادل ( فقط جابجایی مثبت )

۳. پمپ هیدرولیک دنده ای (جابجایی مثبت)

 • پمپ دنده خارجی (چرخ دنده خارجی)
 • پمپ دنده داخلی (چرخ دنده داخلی)
 • پمپ گوشواره ای
 • پمپ پیچی
 • پمپ ژیروتور

تعمیرات پمپ های هیدرولیکی

انتخاب پمپ مناسب هیدرولیک

برای انتخاب یک پمپ مناسب باید ویژگی های زیر را در نظر گرفت؛

 1.  حداکثر فشاری که در سیستم لازم است تا نیروی خروجی کافی برای عملگر ها تولید کند.
 2.  حداکثر جریان لازم یا جریان متوسط لازم ، وقتی که سیستم از یک آکومولاتور استفاده می کند.
 3.  کارایی پمپ ، قابلیت اطمینان کاری ، نگهداری آسان ، هزینه اولیه خریداری و سر و صدای پمپ.
 4.  کنترل جریان پمپ در طول مراحل بیکاری سیستم هیدرولیک.
 5. چند فاکتور دیگر نیز سهیم هستند مانند، سازگاری پمپ با روغن های معین , محیط کار پمپ هیدرولیک و قیمت پمپ نیز حائز اهمیت می باشند.

فاکتور اصلی برای انتخاب پمپ هیدرولیک چیست؟

دو فاکتور اصلی برای انتخاب پمپ‌های هیدرولیک وجود دارد:

 • تعیین فشار
 • دبی پمپ

دبی در پمپ های پیستونی و دنده‌ای با واحد (لیتر بر دقیقه) و در پمپ‌های کارتریجی با واحد (گالن بر دقیقه) است. فشار نیز دارای واحد بار هست.

اجزا اصلی در عیب یابی سیستم هیدرولیک کدام اند؟

اجزا اصلی در عیب یابی سیستم هیدرولیک شامل ( شیر فشار شکن ،پمپ، ، شیر کنترل جهت یا سیلندر ) می باشند.

تعمیرات پمپ هیدرولیک

به مجموعه ای از اقدامات به منظور نگهداشتن تجهیزات در سطح قابل قبول، از نظر عملیاتی (نگهداری) و یا باز گرداندن تجهیزات معیوب برای استفاده و بهره برداری دوباره تعمیرات و نگهداری گفته می شود. در نتیجه از این اقدامات برای آمادگی، تداوم و استمرار عملیاتی تجهیزات استفاده می شود. که هدف اصلی این فرآیند پاسخ گویی محصول موثر و سریع در سطح استاندارد می باشد.

پمپ ها تجهیزات مکانیکی  هستند که در صنایع مختلف، برای جا به جایی انواع سیالات اسفاده می شوند. به همین دلیل باید از برنامه نگهداری و تعمیرات مشخصی پیروی کرد.

تعمیرات پمپ های هیدرولیکی

پس از مدتی افت تدریجی یا ناگهانی در فشار، باعث کاهش قدرت یا سرعت سیلندر پمپ می شود. علت اصلی خرابی پمپ های هیدرولیک، فشار های غیر استاندارد است که دارندگان پمپ هیدرولیک بدون در نظر گرفتن قدرت پمپ، به آن وارد می کنند. اگر با شش مورد زیر روبه رو شدید، به لزوم تعمیر پمپ هیدرولیک خود پی ببرید، که عبارتند از:

 1.  افت تدریجی یا ناگهانی در فشار که باعث کاهش قدرت یا سرعت سیلندر می شود.
 2.  سیلندر زیر بار متوقف شود و اصلا حرکت نکند. یا اغلب با افزایش صدای پمپ کاهش قدرت همراه است.
 3.  کمبود دبی، سرو صدا و ارتعاش و زوزه پمپ
 4.  حرارت بیش از حد
 5.  حرکات غلط عمل کننده
 6.  استهلاک سریع قطعات

پمپ هیدرولیک نیز مانند تجهیزات صنعتی دیگر، نیازمند سرویس و مراقبت است. در غیر این صورت، احتمال آسیب دیدن آن یا کاهش عمر مفید پمپ وجود دارد.

در تعمیر پمپ هیدرولیکی، جلو گیری از نشتی روغن و پیشگیری از خشک کار کردن پمپ و یا لرزش های غیرعادی در پمپ، نمونه ای از مشکلات احتمالی در عملکرد پمپ است.

با مشاهده هر نوع تغییر غیر عادی در عملکرد پمپ، به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب جدی به پمپ و سایر تجهیزات موجود در سیستم هیدرولیک، بهتر است در اسرع وقت آن را از مدار خارج و به بررسی مشکل پیش آمده پرداخت.

تکنو صنعت فارس